انواع فریم هالوژن چیست و کاربرد آنها

فریم هالوژن به عنوان قاب چراغ هالوژن مورد استفاده قرار می گیرد و امروزه یکی از مهمترین عناصر در طراحی دکوراسیون منازل، ادارات و اماکن دیگر نورپردازی به شمار می آید.

به دلیل اهمیت نورپردازی، محصولات جدید و با کیفیت فریم هالوژن در آسمان سمنان عرضه شده که در بازار با برندهای موجود در حال رقابت است.

یکی از جدیدترین محصولات در زمینه نورپردازی، چراغ های هالوژن هستند که در ادامه مطلب میخواهیم در رابطه با فریم هالوژن و چراغ هالوژن صحبت کنیم.

فریم هالوژن چیست؟

فریم هالوژن باعث جذاب تر به نظر رسیدن لامپ هالوژن می شود و زیبایی مکانی که در آن به کار می رود را دو چندان می کند. در حقیقت، فریم هالوژن(قاب هالوژن) باعث جلب توجه بیشتر لامپ هالوژن می شود.

فریم هالوژن از معیارهای جذاب در دیوارها و سقف ها به حساب میاید که دارای رنگ بندی و سایز بندی و دارای اشکال متفاوت است و به افراد اجازه میدهد متناسب با سلیقه ی خود از آنها برای طراحی دکوراسیون استفاده کنند.

بهتر است فریم هالوژن با توجه به جایی که قرار است لامپ هالوژن در آن قرار بگیرد و شرایط آب و هوایی موجود مانند داخل ساختمان، فضای بیرون از خانه انتخاب شود.

لامپ هالوژن چیست؟

لامپ هالوژن دارای نور با کیفیت بسیار بالایی است و دارای عمری بالاتر از لامپ های رشته ای می باشد.

درون لامپ های هالوژن با استفاده از گاز هالوژن ید و یا بروم پر می شود که دارای تنوع رنگی زیادی هستند. این لامپ ها در اندازه ها و ابعاد مختلف با ولتاژهای مختلف موجودند و می تونید با توجه به نیاز خود آنها را تهیه کنید. به دلیل داشتن این ویژگی ها، لامپ هالوژن بسیار محبوب و پرطرفدار است.

نحوه ی عملکرد لامپ هالوژن

وقتی لامپ هالوژن روشن می شود، گاز داخل لامپ هالوژن همراه با تنگستن تبخیر شده، گرم می شود و شروع به واکنش دادن می کند.

گاز تنگستن را بر روی رشته قرار می دهند و این امر باعث افزایش طول عمر نور می شود.

موارد استفاده از لامپ هالوژن

لامپ هالوژن یکی از بهترین گزینه ها برای نورپردازی است. این لامپ ها در دیوارها و انواع سقف ها به کار می روند و دور آنها فریم هالوژن نصب می کنند تا هم از آنها محافظت کند و هم زیباتر به نظر برسند.

از ویژگی های این لامپ ها تنظیم زاویه ی دلخواه برای تابش نور است تا به قسمت هایی که نیاز به دیده شدن بیشتری دارند نور با تراکم بیشتری تابیده شود.

انواع لامپ هالوژن

هالوژن ها جزو گروهی از چراغ ها هستند که نور مناسبی را برای مکان های مدنظر فراهم می کنند.

چراغ های هالوژن دارای انواعی هستند مانند SMD,LED,COB که هرکدان نیاز به فریم هالوژن مخصوص به خود را دارند و می توانید با توجه به نوع لامپ، انواع فریم هالوژن را از آسمان سمنان با بالاترین کیفیت تهیه کنید.

لامپ هالوژن در دو نوع سوکت دار و سیم دار موجود است.

لامپ هالوژن سوکتی

در نوع لامپ هالوژن سوکتی، لامپ دارای سوکت سوزنی و سوکت استارتی می باشد.

نکات مهم در مورد سوکت های لامپ هالوژن

 • سوکت بی کیفیت باعث ایجاد نوساناتی در تغذیه لامپ می شود. به این دلیل باعث میشود که شما مجبور به تعویض لامپ شوید، چرا که لامپ ها زود به زود می سوزند.
 • هنگام نصب لامپ هالوژن و فریم هالوژن باید دقت کنید که به بدنه ی ساختمان بیش از اندازه نزدیک نباشند چون باعث اتصالی می گردد. پس به هنگام نصب باید به این نکته دقت بالایی شود.
 • یکی از مواردی که باعث خاموش شدن لامپ هالوژن میشود، شل شدن اتصال سوکت به هالوژن می باشد. باید به سالم بودن سوکت قبل از خرید دقت کنید.

لامپ هالوژن سیم دار

این لامپ هالوژن سیم دار توسط اتصالات سیمی به برق متصل می شوند و دارای بخش های اتصال به برق ساختمان هستند. با توجه به کاربرد لامپ هالوژن از بهترین و مناسب ترین نوع آن باید استفاده شود.

ویژگی لامپ هالوژن

یکی از ویژگی های مهم این چراغ ها، مصرف برق بسیار پایین آنها است که باعث محبوبیت فراوان این چراغ های نوظهور شده است.

از دیگر ویژگی های لامپ هالوژن داشتن ظاهری زیبا است که برای تزئین محیط از آن استفاده می شود.

انواع فریم هالوژن

فریم هالوژن برای لامپ هالوژن ممکن است به صورت روکار یا توکار استفاده شود. در واقع محل قرار گرفتن لامپ ها،فریم هالوژن است. فریم هالوژن با شکل های ساده و با ظاهر زیبا در دسترس اند که به صورت تکی یا چندتایی ارائه می گردند.

انواع فریم هالوژن از نظر جنس

 • فریم استیل
 • فریم کریستال
 • فریم آلومینیوم
 • فریم دایکاست
 • و…

در بین تمامی جنس های موجود در بازار، بهترین جنس فریم هالوژن دایکاست و آلومینیوم می باشد. این دو جنس دارای ویژگی های خاصی می باشند مانند:

 • مقاومت در برابر دمای بالا
 • مقاومت زیاد در برابر رطوبت
 • عدم تغییر رنگ
 • قیمت مناسب
 • طول عمر بالا

انواع فریم هالوژن از نظر رنگ

 • سفید
 • نقره ای
 • سفید/نقره ای
 • طلایی
 • نقره ای/طلایی

روش قرار دادن لامپ هالوژن در فریم لامپ هالوژن و تعویض لامپ سوخته هالوژن

فریم هالوژن دارای یک گیره برای نگهداری لامپ هالوژن می باشد. لامپ هالوژن ابتدا به صورت کج در زیر آن گیره قرار داده می شود و بعد از آنکه این قسمت کج جا رفت، بقیه ی قسمت های لامپ هالوژن در داخل فریم هالوژن جاگذاری می شود.

توجه کنید که در لامپ هالوژن قدیمی، به جای گیره نوعی پیچ برای نگه داشتن لامپ هالوژن به فریم هالوژن به کار میرفت.

مهم ترین بخش نصب لامپ هالوژن در فریم هالوژن و باز کردن آن

مهم ترین بخش نصب و باز کردن لامپ هالوژن سوخته جایگذاری فریم هالوژن در دایره غلاف یا گرد می باشد.

باید توجه داشته باشید که لامپ هالوژنی که می خواهید برای اولین بار نصب کنید باید سایزی مناسب با فریم هالوژن باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *